Роман Терещенко, бізнес-аналітик

Вплив незаконних фінансових операцій на валютний ринок: аналіз від Романа Терещенка

Обмін валюти (FX) – привабливий інструмент для тих, хто займається відмиванням грошей, користуючись вразливістю цієї послуги. Якщо говорити про обіг коштів на світовому валютному ринку, то він практично досягає $8 трлн, що в 30 разів перевищує обсяг світового ВВП. Своїми спостереженнями з цього приводу ділиться експерт з фінансових технологій Роман Терещенко.

Професійно досліджуючи цей напрям незаконних фінансових потоків, фахівець констатує, що зростання обсягів валютного бізнесу розширює можливості злочинців. При цьому регулятори у різних країнах не завжди встигають реагувати на погрози. Все це підвищує ризик протидії відмиванню коштів (ПВК) для валютного бізнесу. Як саме це відбувається і як тому протистояти – порадами ділиться Роман Терещенко.

Боротьба з ризиками у валютному обміні: погляд бізнес-аналітика Романа Терещенка

Технологічний прогрес полегшив переміщення коштів по всьому світу, посприяв розширенню мережі постачальників послуг та обміну валюти. Відповідно до даних Світового банку, за період з 2008 по 2018 роки обсяг коштів шляхом валютних переказів збільшився з $43,5 млрд до $689 млрд. З урахуванням такого зростання Роман Терещенко звертає увагу на те, що для постачальника валютних послуг важливо розуміти ризики відмивання грошей у галузі.

Роман Терещенко

Бізнес-аналітик виділяє такі основні ризики відмивання грошей, з якими стикаються постачальники послуг з обміну іноземної валюти:

    • Слабка перевірка особи. Багато послуг обміну іноземної валюти не проводять таких суворих процедур перевірки особистості, як інші фінансові фірми. Це якраз і розв’язує руки шахраям для анонімного відмивання грошей. Висока швидкість проведення операцій з обміну іноземної валюти дозволяє злочинцям швидко конвертувати гроші або використовувати “грошових мулів” для здійснення операцій від їхнього імені. Поширення онлайн-сервісів обміну валюти також ускладнює перевірку особи клієнтів та спостереження за нею, що збільшує ризики ПВК для валютних компаній.
  • Невідповідність регулюванню.

Операції з іноземною валютою часто виконуються у різних юрисдикціях, це збільшує ризики ПВК через різницю чи прогалини в нормативних стандартах між країнами. Фінансова дійсність свідчить про те, що багато країн, особливо тих, що вважаються високоризиковими, не мають адекватних правил ПВК або наглядових структур для боротьби з загрозою відмивання грошей у валютній сфері. Ця нормативна відмінність може призвести до того, що фірми будуть застосовувати різні стандарти звітності для підозрілих транзакцій. При цьому міжнародні фінансові органи стикаються з труднощами в обміні інформацією під час розслідувань, – так Роман Терещенко роз’яснює світові тенденції з регулювання валютних операцій.

  • Структурування потенціалу. У зв’язку з відмінностями у законодавстві між різними юрисдикціями та відносною анонімністю, характерною для послуги, валютний обмін може стати вразливим для структурування. Експерт розповідає, що це відбувається, коли шахраї використовують ланцюжок транзакцій, щоб замаскувати джерело незаконних коштів, перш ніж запровадити їх у легальну фінансову систему.
  • Бенефіціарна власність. Ризик ПВК для валютних компаній зростає у зв’язку зі збільшенням кількості постачальників валютних послуг як в офлайн, так і в онлайн сфері. Злочинці можуть прагнути до прямого володіння валютними компаніями (або використовувати їх як субагент) або залучити до співпраці від їх імені власника фірми за допомогою фінансових стимулів або примусу.

Роман Терещенко вважає, що валютний ринок – це, безперечно, вдалий ґрунт для фінансових шахраїв. Ця сфера є популярною, глобальною, у ній беруть участь величезні суми фінансових потоків, за якими дуже складно простежити. Але все ж таки бізнес-аналітик рекомендує використовувати методи захисту, щоб мінімізувати ризики незаконних втручань.

Як забезпечити дотримання глобальних правил ПВК в грошових переказах та обміні валюти – розповідає Роман Терещенко

Відмивання грошей через послуги обміну валюти та грошові перекази становить суттєвий ризик. З огляду на це, експерт з фінансових технологій говорить, що компанії мають гарантувати надійність своїх заходів ПВК для дотримання вимог закону. Для цього підприємства повинні на адміністративному рівні переконатися, що вони відповідають усім ліцензійним або реєстраційним стандартам, мають повне уявлення про сектор, послуги та канали транзакцій, з якими вони співпрацюють.

– Згідно з принципами Групи розробки фінансових заходів щодо боротьби з відмиванням грошей (Група), компанії повинні використовувати ризик-орієнтований підхід до ПВК. Тут мається на увазі розробка програми, яка здатна оцінювати рівень ризику відмивання грошей кожного клієнта. Подібні оцінки ризиків повинні проводитися регулярно, щоб гарантувати актуальність та ефективність заходів щодо ПВК, – коментує Роман Терещенко.

Згідно з рекомендаціями Групи, дотримання правил ПВК для компаній, зайнятих у міжнародній валютній сфері, має включати впровадження відповідних механізмів. Бізнес-аналітик серед таких виділяє системи визначення особистості клієнтів та моніторингу транзакцій, які містять найсучасніші інструменти.